Mladí Piráti se přejmenovávají na Mladé Pirátstvo

15.03.2021
Mladí Piráti se přejmenovávají na Mladé Pirátstvo

Mládežnická organizace Pirátů se dohodla na změně názvu. Dosavadní název „Mladí Piráti“ má být nahrazen inkluzivnější variantou „Mladé Pirátstvo“. Víkendové hlasování přineslo výsledky několik měsíců trvající rozpravy, která se rozproudila po volbě nového vedení organizace a „restartu“ celého mládežnického hnutí. To bylo založeno už v roce 2013 současným místopředsedou sněmovny Vojtěchem Pikalem.

„Šlo nám hlavně o to, abychom dali všem najevo, že nejsme organizace pouze pro kluky a muže,“ uvádí místopředseda Mladého Pirátstva Radek Holodňák, navrhovatel změny názvu. „Domníváme se, že je vhodné jít vstříc současným inkluzivním standardům. Samotný název samozřejmě neřeší problém nerovnoměrného zastoupení žen u Pirátů i v politice obecně, jazyk – tedy to, jak mluvíme – je však s trochou nadsázky orgánem první diskriminace. Je čas, abychom přestali dívky a ženy nutit schovávat se pod generická maskulina. Chceme tím dát najevo, že u nás jsou vítáni všichni. Muži, ženy a samozřejmě také nebinární osoby,“ dodává Holodňák.

„Je to to nejmenší, co můžeme udělat. Nikomu z nás změna názvu nijak neublíží, naopak snad může dalším lidem pomoci cítit se mezi Pirátkami a Piráty ve své kůži,“ doplňuje předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková. „Dáváme tím najevo, že si uvědomujeme, že nerovnost mezi lidmi začíná už na úrovni toho, jak spolu mluvíme, jak se oslovujeme. Chtěli jsme tuto změnu učinit co nejdříve, abychom na jejím základě mohli budovat silnější a z hlediska zastoupení rovnější spolek,“ uzavírá.

Mladé Pirátstvo se tak tímto gestem otevřeně přihlašují k hnutí za rovnější zastoupení žen a dalších v politice. Získat pro Mladé Pirátstvo více členek – to je pak hlavní praktický úkol, který čeká současné vedení. Otázkám genderové rovnosti se věnují i například pracovní skupina Rovné šance, která usiluje o rovnější zastoupení žen na kandidátkách a ve funkcích v Pirátské straně.

Další Aktuality