Aktuality na palubě Mladého Pirátstva !

Mladí Piráti se přejmenovávají na Mladé Pirátstvo

Mládežnická organizace Pirátů se dohodla na změně názvu. Dosavadní název „Mladí Piráti“ má být nahrazen inkluzivnější variantou „Mladé Pirátstvo“. Víkendové hlasování přineslo výsledky několik měsíců trvající rozpravy, která se rozproudila po volbě nového vedení organizace a „restartu“ celého mládežnického hnutí. To bylo založeno už v roce 2013 současným místopředsedou sněmovny Vojtěchem Pikalem.

„Šlo nám hlavně o to, abychom dali všem najevo, že nejsme organizace pouze pro kluky a muže,“ uvádí místopředseda Mladého Pirátstva Radek Holodňák, navrhovatel změny názvu. „Domníváme se, že je vhodné jít vstříc současným inkluzivním standardům. Samotný název samozřejmě neřeší problém nerovnoměrného zastoupení žen u Pirátů i v politice obecně, jazyk – tedy to, jak mluvíme – je však s trochou nadsázky orgánem první diskriminace. Je čas, abychom přestali dívky a ženy nutit schovávat se pod generická maskulina. Chceme tím dát najevo, že u nás jsou vítáni všichni. Muži, ženy a samozřejmě také nebinární osoby,“ dodává Holodňák.

„Je to to nejmenší, co můžeme udělat. Nikomu z nás změna názvu nijak neublíží, naopak snad může dalším lidem pomoci cítit se mezi Pirátkami a Piráty ve své kůži,“ doplňuje předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková. „Dáváme tím najevo, že si uvědomujeme, že nerovnost mezi lidmi začíná už na úrovni toho, jak spolu mluvíme, jak se oslovujeme. Chtěli jsme tuto změnu učinit co nejdříve, abychom na jejím základě mohli budovat silnější a z hlediska zastoupení rovnější spolek,“ uzavírá.

Mladé Pirátstvo se tak tímto gestem otevřeně přihlašují k hnutí za rovnější zastoupení žen a dalších v politice. Získat pro Mladé Pirátstvo více členek – to je pak hlavní praktický úkol, který čeká současné vedení. Otázkám genderové rovnosti se věnují i například pracovní skupina Rovné šance, která usiluje o rovnější zastoupení žen na kandidátkách a ve funkcích v Pirátské straně.

15.3.2021 - Georgia HejdukováNový web!

Tato novinka slavnostně oznamuje spuštění tohoto webu, který se stane naším online přístavištěm. Naleznete zde aktuální informace, všechny důležité odkazy a kdo vlastně jsme a co děláme. Dlouho jsme měli jen wiki, ale nyní máme web, fórum, Twitch a další!!

Neváhejte tento web sdílet mezi další nebo si ho uložit do záložek.

18.01.2021 - Josef Bouše

‏‏‎ ‎

Mladí Piráti si zvolili svou radu!

Fórum Mladých Pirátů si na své nedávné Flotile 2021 zvolili svou radu, kterou můžete vidět zde, o délce funkčního období nebo omezení maximálních období, které po sobě mohou obhajovat však teprve bude rozhodnuto.

Nová rada je v následujícím uskupení:

  • Předsedkyně: Georgia Hejduková
  • Místopředseda: Rudolf Žák
  • Člen rady: Josef Bouše
  • Člen rady: Tomáš G. Jarkovský
  • Člen rady: Tadeáš Štěpka

S novou radou, přijde i spoustu novinek. Rada již měla svou první schůzi a začala pracovat na upravě postupů, nastavení gescí a také tomto webu. Věříme, že nyní se bude náš mladý tým jen rozrůstat a plnit svou funkci dobře a kvalitně.

17.01.2021 - Josef Bouše