Mysli na mysl

V České republice se stále více prohlubují problémy v oblasti péče o duševní zdraví dětí i dospělých.

Podle Ministerstva zdravotnictví trpí duševními onemocněními stovky tisíc lidí. Jedná se o téměř každého desátého Čecha a Češku. U dětí je problém ještě výraznější: každé osmé dítě trpí duševním onemocněním. Vzhledem k tomu, že ne každý člověk má přístup k diagnóze, mohou být skutečná čísla ještě vyšší. Problém se navíc stále zhoršuje: mezi lety 2010 a 2021 se zvýšil počet lidí s duševním onemocněním o pětinu.

Zdravotní systém na tento nárůst není schopen reagovat. Na terapeutickou péči jsou dlouhé čekací lhůty a existuje nedostatek psychiatrických a pedopsychiatrických lékařů. Psychiatrická péče má navíc nedostatečnou infrastrukturu: v celé České republice je například v provozu pouze sedm psychiatrických pobytových zařízení pro děti a mládež. Problém navíc umocňuje stigmatizace duševních onemocnění, která brání lidem vyhledat potřebnou pomoc.

Počet duševně onemocnělých

Naše cíle a vize

Našim cílem je zlepšit péči o duševní zdraví pro všechny věkové skupiny. Jak na to?

  • Chceme zpřístupnit psychiatrickou péči pomocí plnění Strategie reformy psychiatrické péče. Ta zahrnuje přechod od rezidenčních služeb k ambulantní péči a zajištění minimálně jednoho Centra duševního zdraví v každém okrese.
  • Zaměříme se také na vzdělávání a prevenci ve školách i pracovištích, integraci duševního zdraví do vzdělávacích programů a lepší platy pro profese zaměřené na dětské i dospělé duševní zdraví.
  • Psychické zdraví nesmí být tabu. Důležitá je i destigmatizace celého tématu -- například pomocí mediální kampaně.
  • Zasadíme se o lepší legislativní ukotvení psychatrie. Mimo jiné budeme usilovat o to, aby zdravotní sestry měly pravomoce pro základní diagnostiku.